Prach a suchý vzduch – to je kombinace, kterou ve svém domově nechce nikdo. Ještě více, pokud s vámi v domácnosti žije alergik, dítě nebo zvíře. Už jste slyšeli o možnosti pořízení čističky vzduchu? Nejedná se sice o úplně levnou záležitost, pokud ale víte, jak vybrat tu pravou, stane se velkým pomocníkem vaší domácnosti.
Co je to čistička vzduchu, jak funguje a jak vybrat tu nejvhodnější k vám do bytu či domu? Pokud se chystáte vytvořit útulný domov a vylepšit jeho klima, čtěte dál!
Čistička vzduchu: co je to?
Čistička nebo čistič vzduchu, říkejte tomu, jak chcete, je přístroj, jehož hlavním úkolem je odstraňovat z místnosti nejrůznější nečistoty, jako je prach, bakterie, viry, ale také třeba zvířecí chlupy nebo cigaretový kouř.
Díky takovému pomocníkovi se vám v domácnosti zlepší kvalita vzduchu a bude se vám lépe dýchat, a to nejen v případě, že jste alergici nebo astmatici. Změnu u vás doma pocítí všichni, včetně zdravých jedinců.
Čistička vzduchu je vhodná zejména pro:
- Alergiky na pyl, prach a plísně
- Astmatiky
- Děti
- Rodiny s domácími mazlíčky
- Kuřáky
Jak čistička vzduchu funguje?
Čistička vzduchu ve většině případů funguje na principu několika po sobě jdoucích filtrů a filtrace vzduchu. Existují ale i další tipy, jako čistička s ionizátorem, o kterých bude řeč později. Hlavním úkolem čističky je odstraňovat ze vzduchu prach. Jak to dělá?
Čistička má ve své spodní části umístěný ventilátor, kterým nasává vzduch kolem sebe. Vzduch se dále dostává na systém filtrů, kde se nečistoty usazují. Vyčištěný vzduch se potom uvolňuje v horní části přístroje. Tadá!
Pro lepší orientaci: jaké jsou druhy čističek?
Čistička vzduchu s HEPA filtrem
Čističky s HEPA filtrem jsou vysoce účinné. HEPA filtr dokáže zachytit částice do velikosti 0,3 mikronu, což je asi 99 % všech nečistot v ovzduší. Kromě čističek vzduchu se s ním můžete setkat například také u vysavačů. Pokud má být tento filtr účinný, měli byste jej pravidelně měnit.
Věděli jste, že HEPA filtr je zkratka pro High Efficiency Particulate Air filter, což znamená vysoce efektivní filtr vzduchových částic?
Další filtry, které čistička obsahuje
Součástí čističky vzduchu s HEPA filtrem je také prachový předfiltr. Jeho úkolem je zachytit všechny větší nečistoty, jako jsou chomáče prachu nebo zvířecí chlupy. Prachový předfiltr se narozdíl od HEPA filtru nemusí měnit, jelikož je omyvatelný.
Další velmi vhodný filtr je AC filtr, neboli uhlíkový filtr. Ten nám pomáhá se zachytáváním nejrůznějších pachů jako jsou pachy z vaření nebo zápach cigaretového kouře. I tento filtr se musí pravidelně měnit, aby byl funkční.
Čistička s katalytickým spalováním
Existují také čističky s katalytickým spalováním. Ty obsahují nano-fotokatalyzátorové filtry z oxidu titaničitého, které umí neutralizovat chemické látky a nebezpečné plyny z ovzduší, a to tak, že je rozkládají na oxid uhličitý a vzdušnou vlhkost.
Tyto čističe se hodí do domácností, které se nachází v blízkosti chemických čističek nebo továren, popř. do měst, kde je vyšší výskyt smogu. Takové čističky jsou ale pochopitelně ještě o pár tisíc dražší.
Ionizační čistička vzduchu
Čistička vzduchu s ionizátorem je alternativou k čističce s HEPA filtrem. Takové čističky neobsahují žádné filtry. Fungují na principu plazmové technologie, ionizátoru a působení elektrického náboje na částice ve vzduchu.
Výhodou těchto čističek je, že pracují účinně a velmi tiše, proto je můžete mít zapnuté prakticky bez přerušení.
Princip ionizace
Vzduch je plný kladně nebo záporně nabitých částic. Kladně nabité částice mají negativní vliv na naše zdraví a způsobují například potíže s dýcháním, bolesti hlavy nebo potíže se spánkem.
Oproti tomu záporně nabité částice nám pomáhají, zvyšují náš výkon, soustředění, snižují únavu a podporují duševní i fyzickou pohodu. Kromě toho dokáží záporné částice také neutralizovat pachy. Úkolem ionizátoru je pak čistit vzduch a bojovat s pachovými stopami.
Čistička s ultrafialovým zářením
Ultrafialové záření zprostředkovává UV lampa, která je součástí čističky. Ultrafialové záření pomáhá s likvidací virů, bakterií a další nečistot organického původu. UV lampa nevyžaduje žádnou speciální údržbu. Její životnost se pohybuje ale do 5 let správného fungování, pak je třeba výměna.
Čistička a zvlhčovač vzduchu v jednom
Aby čistička byla zároveň zvlhčovačem, je potřeba vodního filtru. Takové čističky vzduchu se hodí zejména do suchého prostředí, které může mít negativní dopad i na naše zdraví.
Na druhou stranu je dobré vědět, že takové čističky se zvlhčovačem jsou méně účinné na odstraňování prachových částic a bojují spíše s problémem vlhkosti v domácnosti.
Záleží ale, co od čističky vzduchu očekáváte. Důležitá u takových čističek je také údržba, hlavně kvůli plísním, kterým se ve vodním prostředí daří.
Jak je to s tou vlhkostí vzduchu?
Jak už jsme řekli, suchý vzduch může mít negativní dopad na naše zdraví – projevuje se to suchou, podrážděnou pokožkou, nutkáním ke kašlání, škrábáním v krku, nadměrnou únavou nebo rýmou.
Se suchým vzduchem nám může pomoci již zmíněná čistička vzduchu se zvlhčovačem, existují ale i jiné možnosti:
- Dostatečně větrejte
- Sušte prádlo doma na rozkládacím sušáku
- Využívejte vlhkosti z koupelny a nechte po sprchování otevřené dveře
- Vsaďte na rostliny. Můžete je pěstovat např. v indoor growboxech. Vybrat musíte ale ty, které pomáhají zvlhčovat vzduch, patří mezi ně například filodendron, dračinka, šáchor střídavolistý nebo zelenec chocholatý.
- Pořiďte si domů rozprašovače vody a difuzéry
Nic se ale nesmí přehánět, protože i nadměrná vlhkost škodí – daří se v ní totiž plísním. V případě, že máte problémy s nadměrnou vlhkostí, popřemýšlejte o možnostech zateplení, pomoci by vám také mohli pohlcovače vlhkosti, topení, klimatizace nebo rostliny. Mezi ty absorbující vlhkost patří lopatkovec, dracéna, fitónie nebo dypsis.
A jak tedy poznat optimální hladinu vlhkosti? Pořiďte si domů digitální vlhkoměr – hodnoty by se měly pohybovat okolo 50 %. Pokud klesnou pod 40 %, máte doma suchý vzduch a měli byste se snažit o jeho zvlhčení. Pokud hladina stoupne nad 65 % je třeba zvážit možnosti odstranění nadměrné vlhkosti v místnosti.
Čistička vzduchu s klimatizací
Poslední typ čističek vzduchu, který vám představíme, je čistička vzduchu s klimatizací. Ano. I takové se vyrábí a jejich funkcí je samozřejmě i současné ochlazování vzduchu.
Pokud bydlíte v domě, kde je klimatizace zabudovaná, nebudete čističku vzduchu už pravděpodobně potřebovat. I samotná klimatizace totiž filtruje vzduch. Na druhou stranu používání klimatizace v domácnosti může mít negativní dopad na astmatiky.
Proč si pořídit čističku vzduchu?
Odstraňování nečistot a prevence nemocí
Důležité je správně vybrat. Když máte kvalitní čističku vzduchu, zachytí z ovzduší téměř všechny nečistoty. Tím se rapidně snižuje i možnost onemocnění vašich blízkých. Ocení ji například alergické děti.
Je to celkem logické. V místnosti, kde je čerstvý, svěží vzduch se budete i vy cítit svěže a probraně. Únava vás jen tak nedostane a práce vám půjde snáz. A když dojde na spaní, zlepší se jeho kvalita. Čističky vzduchu dokáží nahradit i otevřené okno.
Bez zápachu: čistička jako řešení pro kuřáky i milovníky domácích mazlíčků
Čistička vzduchu je řešením také pro kuřáky. Dokáže se toti vypořádat s nepříjemným zápachem v domácnosti, a to nejen tím cigaretovým. Zvládne také pachy domácích mazlíčků.
Méně uklízení
S čističkou vzduchu si také rychle všimnete, že celkově utíráte prach z nábytku méně často. A pokud vás na prach celkově moc neužije, doporučujeme zbavit se koberců, které prach pohlcují. S kvalitní podlahou, kterou stačí na mokro setřít toho uklízení bude ještě méně.
TIP: I když čistička vzduchu reguluje množství prachu v domě, nezapomeňte svým dětem plyšové hračky pravidelně prát.
Jak vybrat čističku vzduchu?
Jakou čističku vzduchu? To záleží hlavně na vás a vašich preferencí. Přesto si ale vysvětlíme některé základní parametry, abyste nesáhli vedle. Optimální čistič vzduchu od prachu by měl odstranit více než 80 % prachu.
Výkon čističky vzduchu
Hlavním parametrem, který by vás měl zajímat je výkon čističky. Ten nám říká, jak rychle dokáže čistička prostor vyčistit. Číselný údaj výkonu vám konkrétně sdělí, kolik metrů krychlových vzduchu čistička za hodinu vyčistí. Toto číslo by mělo být větší než je objem místnosti, v které chcete čističku používat.
Hlučnost
To, na čem většině spotřebitelů záleží, je hlučnost. Všichni si totiž cení klidu a ticha, nikdo nechce poslouchat hučící čističku. Nebo snad ano? Hlučnost přístroje by tak neměla překročit hladinu 35 decibelů.
Produkce ozonu
Produkci ozonu hlídáme v případě, kdy si pořizujeme ionizační čističku vzduchu. Ta totiž nefunguje na principu filtrace vzduchu přes filtry, ale na principu plazmové technologie, ionizátoru a působení elektrického náboje na částice ve vzduchu. Přitom může jako vedlejší produkt vznikat ozon, který je toxický pro dýchací cesty.
Background photo created by rawpixel.com – www.freepik.com